Szkoła Podstawowa im. Edmunda Łozińskiego w Potoku

Potok 73

38 - 404 Krosno

tel./fax: 13 43 656 95

e - mail: zspotok@jedlicze.pl

Siedemdziesiąt siedem lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Już po raz ósmy Muzeum Polin zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach. Tegoroczna Akcja „Żonkile” była szczególna, bo i szczególne były warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" –pamięć połączyła nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tegorocznych wydarzeń i propozycji edukacyjnych. Wykonali zdjęcia żółtych żonkili, które to kwiaty stały się symbolem przywoływania bohaterstwa powstańców.

Uczestniczyli także w wydarzeniach online: wysłuchali fragmentów książek „Arka Czasu” oraz „Pan Apoteker”, które przeczytała aktorka Barbara Kurdej-Szatan i zwiedzili wystawy stałe w Muzeum POLIN. Były to ekspozycje: „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” i „Getto warszawskie”. Obejrzeli również premierowy pokaz filmu Kamy Veymont „Nie było żadnej nadziei”.

Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Łukasz Rusinek opowiedział historię powstania w sposób, w jaki nikt nigdy jeszcze tego nie robił – metodą animacji poklatkowej.

W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.

 

 

Autor: Mariola Pacek

 

Wpisany przez: Administrator

 

Akcja edukacyjno-społeczna "Żonkile 2020"

20 kwietnia 2020