5 lutego 2020r. uczniowie z klasy trzeciej uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krosna. Na wstępie wzięli udział w lekcji muzealnej „Historia oświetlenia” w Muzeum Podkarpackim. Obejrzeli tam największą w Europie kolekcję lamp naftowych pochodzących z różnych wytwórni europejskich i światowych. Uczestnicząc w lekcji dzieci poznały najpopularniejsze źródła światła w porządku chronologicznym od  starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki po lampy elektryczne pierwszej połowy XX wieku. Wyjątkowa aranżacja wnętrz wprowadziła uczniów w klimat mieszczańskiego salonu przełomu wieków. Każde dziecko miało możliwość dotknąć prawdziwych „perełek” naftowych: zaparzacza do kawy z pokrętłem z kości słoniowej, pierwszej lampki rowerowej wraz z dynamem.

Po lekcji muzealnej wszyscy przeszli do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, aby obejrzeć wspaniałe show multimedialno-teatralne „Legendy polskie” - filmową podróż w czasie. Historyczne treści połączone z multimedialnym przekazem, grą świateł, efektami specjalnymi, muzyką, ruchem scenicznym, humorem, dynamiczną akcją, aktywnością młodych aktorów, wzbudziły zainteresowanie i podziw publiczności. Uczniowie obejrzeli nowatorskie przedstawienie o polskich legendach. Poznali pracę osób tworzących film, współtworzyli scenografię, wykorzystywali rekwizyty, wcielali się w role,  biorąc udział w przedstawieniu, tworząc jego oryginalną fabułę. Głównym motywem były treści dotyczące legend polskich, m.in. „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Wandzie, co Niemca nie chciała” , „Smoku wawelskim” i innych. Aktorzy Teatru Show w ciekawy sposób odtworzyli na scenie zachowania postaci związanych z podaniami, włączając w grę aktorską również naszych uczniów Maćka i Olę. We współczesnym świecie ulegamy często pogoni za nowoczesnością, ale wielu z nas przyzna jednak, że tradycja, powtarzalność i historia mają swoją niezaprzeczalną wartość. Czas upłynął bardzo szybko, bogatsi o nowe doświadczenia i z odświeżoną wiedzą na temat legend wszyscy uczestnicy wrócili pod opieką pani Teresy Korony-Garbacik  i pani Eweliny Mikosz do szkoły. Przekazane treści z pewnością na długo pozostaną w pamięci, a może staną się inspiracją dla odbiorców, aby lepiej poznać legendarne czasy i sięgnąć po książkę.

Autor: Teresa Korona-Garbacik

Lekcja muzealna