W Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu w naszej szkole otwarto wystawę przygotowaną przez Klub Historyczny Klio.

Na ekspozycji obejrzeć można bardzo twórcze i pełne kunsztu lapbooki „1000 lat historii Żydów polskich” autorstwa ósmoklasistów oraz uliczkę w nieistniejącym już żydowskim miasteczku z wyrazistymi postaciami ortodoksyjnego Żyda i małej dziewczynki, trzymającej w rączkach lalkę.

Tragiczny Shoah upamiętniają obrazy Holokaust Żydów w czasie II wojny światowej ze zbiorów IPN oraz niecodzienne fotografie o Polakach ratujących Żydów, udostępnione przez naszą uczennicę, której pradziadkowie - bohaterska rodzina Czajkowskich ze Zręcina –w czasie okupacji niemieckiej ukrywała dziewięcioro Żydów.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu mają przywracać i chronić pamięć historii Żydów, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród społeczeństw Europy i świata, a także przygotować młodych ludzi do życia we współczesnym zróżnicowanym społeczeństwie.

Autor: Mariola Pacek

Wpisany przez:Administrator

Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek
… 27 stycznia - Dzień Pamięci  Ofiar Holokaustu